Coca-Cola to jeden z najbardziej rozpoznawalnych brandów na rynku artykułów spożywczych w skali światowej. Coca-Cola stała się już symbolem radości, beztroski, ale i przyjaźni czy więzi rodzinnych. Śmiało można powiedzieć, że The Coca-Cola Company, do której należy marka napoju Coca-Cola, jest jedną z najbardziej znanych firm na świecie. Czy warto inwestować w akcje spółki Coca-Cola? Jak tego dokonać i czy inwestor prywatny, indywidualny będzie miał możliwość lokowania w ten sposób swoich pieniędzy?

O firmie The Coca Cola Company

W 1892 roku w Atlancie, w Georgii w Stanach Zjednoczonych Asa Griggs Candler założył firmę The Coca-Cola Company. Jednak nie on był twórcą oryginalnej receptury napoju gazowanego Coca-Cola. Zrobił to J.S. Pemberton, farmaceuta z Atlanty. Po przejęciu sprzedaży napoju na bazie liści koki i orzechów koli przez Candlera, który w 1893 roku oficjalnie zarejestrował nazwę Coca-Cola, marka rozkwitała. W 1912 roku zyski ze sprzedaży hitowego napoju wyniosły 50 mln dolarów amerykańskich. W 1919 roku Candler zmarł, a jego przedsiębiorstwo przeszło w ręce bankiera Ernesta Woodruffa, zaś później w ręce jego syna Roberta, który kierował spółką Coca-Cola do 1985 roku.

Akcje spółki The Coca-Cola Company są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Kodowane są w NYSE jako KO. Kapitalizacja rynkowa spółki na początek maja 2020 roku wynosiła około 200 mln dolarów. W czerwcu 2021 roku było to już niemal 237 mln dolarów. Wyemitowanych jest 4300 mln akcji. Wyceniane są na niemal 55 dolarów za sztukę.

Ważnym momentem w historii notowań giełdowych spółki Coca-Cola był sierpień 2012 roku, kiedy koncern doszedł do wniosku, że jego akcje są wyceniane zbyt wysoko. Postanowił dokonać splitu akcji Coca-Cola, czyli zwiększyć ich dostępność poprzez podział akcji. Co za tym idzie zwiększyła się płynność własnych papierów wartościowych Coca-Coli. Podwojono wówczas ilość akcji, dzieląc istniejące akcje na 2 nowe, z których każda była warta połowę ceny z poprzedniego kursu giełdowego. Jeszcze 10 sierpnia 2012 roku na zamknięciu sesji giełdowej cena akcji Coca-Coli wynosiła 78,80 dolarów, a na otwarciu giełdy 13 sierpnia 2012 roku wynosiła 39,32 dolara.

Jak kupować akcje spółki Coca-Cola?

Jeśli inwestor zdecyduje się wprowadzić do swojego portfela inwestycyjnego akcje tak znanej spółki jak Coca-Cola, ma nadzieję, że zarobi na niej krocie. Trzeba jednak wiedzieć, że takie inwestycje powinny mieć raczej charakter długoterminowy.

By móc je w ogóle zrealizować należy zawrzeć umowę o współpracę z biurem maklerskim, które daje możliwość kupowania akcji na giełdach zagranicznych. W Polsce jest co najmniej kilku takich brokerów, dlatego nie trzeba szukać na rynkach zagranicznych odpowiedniego pośrednika. Pamiętając, że akcje Coca-Coli są notowane na Wall Street w Nowym Jorku, to trzeba wybrać takiego brokera, który umożliwi zakup akcji tej spółki klientowi. Warto wiedzieć też, że problemem przy takich inwestycjach są niestety dosyć wysokie prowizje, wynoszące nawet od 20 do 100 euro pobierane od każdej, pojedynczej transakcji.

Bezpośredni zakup akcji spółki Coca-Cola to tylko jeden ze sposobów na zainwestowanie w tę znaną markę. Zobacz: https://www.xtb.com/pl/cashstocks/ko-us-1. Można to zrobić także w sposób pośredni.

ETF-y i kontrakty CDF na Coca-Colę

Dla poczatkujących inwestorów dobrym pomysłem na inwestycje w akcje Coca-Coli będzie inwestowanie w wiele spółek jednocześnie, w tym właśnie i w tą, za pomocą indeksów lub funduszy inwestycyjnych ETF. Można kupić na przykład jednostki indeksowe marki Lyxor, które notowane są na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Dzięki temu można zostać współwłaścicielem indeksu S&P 500, czyli 500 największych spółek w USA oraz spółek wchodzących w skład niemieckiego indeksu DAX. Sprawdź też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/co-to-jest-pips

Jednostki indeksowe kupuje się tak samo, jak akcje, a więc będąc posiadaczem rachunku maklerskiego u wybranego maklera. Ceny jednostek zmieniają się w taki sposób, by możliwie jak najlepiej odwzorować indeksy giełdowe. Co więcej, wspominany ETF Lyxor S&P ma jeszcze jedną ważną zaletę. Dwa razy do roku inwestorzy lokujący w niego swoje środki otrzymują dywidendę.

Kolejnym sposobem inwestowania w akcje Coca-Coli jest zakup kontraktów na różnice kursowe, w skrócie nazywanych kontraktami CFD. Trzeba przy tym wybrać kontrakt CFD na akcje Coca-Coli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj