Zdecydowanie kończą się czasy naszych rodziców – żyjących w czasach PRL’u, gdzie ludzie pracowali w firmach po 20 lat, i więcej. Dziś rzeczywistość dyktuje o wiele lepsze możliwości, z których coraz chętniej korzysta społeczeństwo. W dzisiejszych czasach powstają coraz to nowe firmy, które wręcz prześcigają się miedzy sobą, aby zdobyć i utrzymać dobrego, i cennego pracownika. Rotacja w firmach jednak jest wysoka.

Powody, przez które najczęściej pracownicy odchodzą.

Jest kilka powodów, które są notowane, jako najczęstsze powody, dla których ludzie decydują się odejść z firmy, nawet po kilku latach pracy:

  • Wypalenie zawodowe – to bardzo powszechny argument pracownika, który postawia się zwolnić. Pracując wiele lat w jednej branży, czasem nawet na jednym stanowisku człowiek przestaje czuć, że to co robi – ma sens. Dziś zmiana branży nie stanowi żadnego problemu. Są w tym celu organizowane kursy, są studia zaoczne, szkolenia itd. Ludzie zdobywają nowe kwalifikacje i zaczynają pracę w zupełnie innej branży.
  • Niskie zarobki – to kolejny z tych najważniejszych powodów, dla którego pracownik decyduje o odejściu. Brak możliwości większych zarobków, niekiedy wręcz zmusza człowieka do szukania innej, lepiej płatnej pracy.
  • Brak możliwości rozwoju – Kiedy dana instytucja zatrudniająca w żaden sposób nie dba o rozwój pracowników, ma się wrażenie, że stoi się w miejscu. Niestety czas ucieka, a takie „zastanie” wpływa tylko negatywnie na życie.
  • Brak szansy awansu – Zwłaszcza ambitni pracownicy decydują się odejść z miejsca pracy, w którym zwyczajnie nie ma możliwości zapracowania na awans (Ani poziomy, ani pionowy).

Rzadkie powody zmiany pracy:

Niestety zdarzają się również sytuacje, które zmuszają pracownika bezpośrednio do opuszczenia stanowiska – zostaje on np: zwolniony. W dużych korporacjach, gdzie panuje ogólna presja często dochodzi do nadużyć ze strony pracodawcy np: mobbing, wymuszanie nieodpłatnych nadgodzin czy też  wykorzystywanie seksualne.

Czasami po prostu trzeba spróbować.

Jest też tak, że nie mamy większego powodu aby odejść z pracy, ale jednak decydujemy się na taki krok. Często zmiana otoczenia, miejsca pracy – jako przestrzeni- budynku, zmiana szefa dodaje świeżości, i nowej energii do życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj