Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest bazą skupiającą informacje o działających na rynku przedsiębiorstwach. Katalog ten jest przejrzysty, prosty w obsłudze, dzięki czemu z łatwością można odczytać dane na temat konkretnego podmiotu.

Wyszukiwanie według podanych kryteriów

Na głównej stronie serwisu CEIDG bez problemów odnaleźć można odnośnik kierujący do bazy przedsiębiorców. Kiedy już znajdziemy się na podstronie pozwalającej wyszukiwać wpisy, oczom ukazują się kryteria, według których wpisy można przeglądać. Wśród nich znaleźć można chociażby dane adresowe, nazwisko założyciela firmy, nazwę podmiotu (wystarczy znać część nazwy) oraz numery: NIP, REGON, KRS. Jeśli natomiast ciekawi nas określony rodzaj działalności, zlokalizować przedsiębiorstwa świadczone sprecyzowane usługi można poprzez kod PKD, definiujący, czym wskazany podmiot się trudni.

Wyszukiwanie jest bardzo proste. Wystarczy uzupełnić jedno z kryteriów, aby wyświetlona została lista podmiotów spełniających podane warunki. Jeśli w kręgu zainteresowań znajduje się pewien adres, należy umieścić w okienku nazwę miejscowości/ ulicy lub nawet numer nieruchomości. Po wypełnieniu tych pól i kliknięciu „Szukaj” dowiemy się, jakie przedsiębiorstwa we wskazanej lokalizacji się mieszczą. Jeśli natomiast chcemy dowiedzieć się, czy osoba o danych personaliach prowadzi działalność, trzeba jako kryterium zastosować nazwisko. Uzupełnienie dodatkowych okienek jak choćby miejscowość pozwoli ograniczyć liczbę wyszukanych pozycji, która w przypadku posiadaczy popularnego nazwiska mogłaby być długa.

Jakie informacje można odczytać?

Gdy już znajdziemy interesujący nas podmiot, warto przyjrzeć się, jakie informacje na jego temat są podane. Przede wszystkim widoczne są podstawowe dane. Pojawia się imię i nazwisko przedsiębiorcy oraz nazwa firmy. Zauważyć można również pod jakim adresem albo w jakich lokalizacjach działalność jest prowadzona a także, jakiego rodzaju jest to działalność. Istotnym elementem wpisu jest także status działalności. Dzięki niemu widać, czy podmiot nadal funkcjonuje na rynku, czy został wykreślony z bazy bądź czy znajduje się w stanie zawieszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj