Dzisiaj można studiować zarówno dziennie, jak i zaocznie. Wybór kierunków jest ogromny, jednak jak wybrać ten odpowiedni dla siebie?

Warto przeanalizować rynek pracy.

Dokładniej – w jaki zawód, bądź obszar opłaca się inwestować swój czas. Zwłaszcza dla młodego człowieka po maturze to bardzo dojrzały krok. Dla nieco starszych osób wybór studiów zaocznych może okazać się szansą na zmianę branży. W pierwszej kolejności warto przeanalizować obecny rynek pracy: jakie zawody są dobrze płatne, na jakie jest zapotrzebowanie. Można również poczytać wypowiedzi ekspertów, którzy szacują, które zajęcia będą na „topie” w niedalekiej przyszłości.

Zainteresowania.

Bardzo ważne jest, aby móc w życiu zawodowym robić coś z pasją. Niestety nie każdemu się to udaje, ale zawsze można spróbować – wybierając kierunek studiów, który nas najbardziej interesuje. Oczywiście – wybierając większość humanistycznych kierunków musimy pamiętać, że niekoniecznie znajdziemy wymarzoną pracę w zawodzie. Z drugiej strony – lepiej ukończyć interesujący nas kierunek, niż ukończyć z trudem coś, co zupełnie nie wpisuje się w żadne z zainteresowań.

Podjąć decyzję z myślą o swojej przyszłości.

Jeśli nie jesteśmy zapalonymi sportowcami – nie wybierzemy AWF’u, aby zostać nauczycielem wychowania fizycznego z powołaniem. Jeśli nie mamy ścisłego umysłu – nie dostaniemy się na politechnikę, by studiować informatykę, i zdobyć pracę dobrze płatnego programisty w przyszłości.

Ważne, aby dążyć do tzw. złotego środka – wybrać coś, co przynajmniej mieści się na płaszczyźnie tego, co nas interesuje, i jest szansa, że z tym zwiążemy się w przyszłości zawodowo.

Np:Mając umysł humanisty, studiując Administrację – można pracować w bardzo wielu szczeblach zarówno administracji publicznej, jak i korporacjach.

Należy pamiętać, że to musi być wyłącznie nasz wybór – nie sugestia rodziców, opiekunów, rodzeństwa itd. To nasze życie, i najbliżsi powinni uszanować nasz wybór, jakkolwiek wydawałby się im kuriozalnym. Skończyły się czasy, że szacunkiem i dobrym pieniądzem cieszyły się zawody t.j. lekarz, prawnik itd. Dziś Można osiągnąć sukces swoim własnym pomysłem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj