Czym dokładnie jest system extranet?

Do sieci internetowej dostęp ma każdy. To znaczy każdy, kto wykupi pakiet internetowy lub podpisze z umowę z dostawcą usług. Dostęp jest powszechny. W zarządzaniu przedsiębiorstwami też jest coś, co działa na podobnej zasadzie. Jest to extranet. Jednak nie jest on otwarty, a wręcz przeciwnie – dostęp do konkretnej sieci extranetu został ograniczony wyłącznie dla określonej grupy użytkowników.

Co to jest extranet?

Zajmując się szczegółowym opisem tego, czym jest ekstranet, trzeba sięgnąć do podstawowej wiedzy wyniesionej z czasów szkolnych, z lekcji informatyki. Dwa komputery można połączyć ze sobą siecią. Jest to wówczas zamknięta sieć komputerowa. Ekstranet to właśnie nic innego, tak taka właśnie zamknięta sieć utworzona pomiędzy komputerami, z wykorzystaniem protokołów internetowych, w trosce o bezpieczeństwo całego systemu jak i poszczególnych jego użytkowników.

Dlaczego dostęp do sieci ekstranet jest tak pilnie strzeżony?

Odpowiedź na to pytanie jest prostsza, niż się może wydawać. Otóż właśnie założenie ekstranetu jest takie, aby był to system zamknięty, do którego mają dostęp wyłącznie wybrani użytkownicy. Każdy, kto chce się zalogować do zamkniętej sieci komputerowej, musi posiadać indywidualny login oraz hasło. Tylko na tej podstawie jest możliwe certyfikowane zalogowanie się do systemu. W trosce o bezpieczeństwo nie należy udostępniać nikomu swoich danych do logowania do ekstranetu.

Jakie jest przeznaczenie extranetu?

Extranet jest tworzony po to, aby z zasobów jednego podmiotu mogli korzystać bez najmniejszych przeszkód jego partnerzy biznesowi. Wyzwaniem było stworzenie jednak takiej sieci, w którym dostęp do danych będzie miał wycinek społeczeństwa, a nie każdy chętny. Dane są poufne, często są to także tajemnice biznesowe, dlatego muszą być tak dobrze chronione.

Do czego jest wykorzystywana sieć ekstranet?

Jak już zostało nadmienione w poprzednim akapicie, ta sieć komputerowa jest wykorzystywana przede wszystkim do udostępniania oraz wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami. Wymiana taka może zachodzić zarówno pomiędzy dwoma partnerami biznesowymi, na linii firma – firma, lub pomiędzy przedsiębiorstwem, a jego klientami. Niezależnie, od tego kto korzysta z informacji zawartych w sieci, to musi mieć do niej dostęp.

Dlaczego extranet jest tak bardzo popularny?

Rozwiązanie, jakim jest ekstranet, cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród małych firm jak i wśród większych przedsiębiorstw. Znacznie ułatwia dzielenie się zasobami, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Jest to niezwykle korzystne dla rozwoju i wspierania biznesowych relacji. Jeżeli ktoś chce się zalogować do tego systemu, trzeba posiadać dane dostępowe. Mogą one zostać udzielone między innymi przez administratora systemu. Należy pamiętać o tym, aby nikomu nie udostępniać danych używanych do logowania. Jeżeli dostaną się w ręce niepowołanych osób, to także w ręce takich osób może trafić wiedza, jaka jest zawarta w systemie extranet danego przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj